اگر با دوربین عازم سفر هستید ..... مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
میانگین امتیار کاربران: / 0
ضعیفعالی 

اگر با دوربين ديجيتال عازم سفر هستيد ......

دلايل متعددي براي به كارگيري يك دوربين عكاسي ديجيتالي وجود دارد . اولين و مهم ترين آنها ، مشاهده سريع كيفيت عكس هاي گرفته شده ، آگاهي از چگونگي كار و بررسي ضرورت تنظيم دستگاه ، تغيير شيوه و يا عكسبرداري مجدد است . اگر از كودكان عكس مي گيريد ، نشان دادن عكس ها به آنها در LCD دوربين ، حكم يك برگ برنده را دارد كه مي تواند آنها را به عنوان مدل ، مشتاقانه در مقابل دوربين شما گرد آورد . اگر به پست الكترونيكي دسترسي داشته باشيد ، قادر خواهيد بود تصاوير خود را در حالي كه هنوز در سفر هستيد ، براي فاميل و دوستان خود ارسال كنيد . بسياري از دوربين هاي ديجيتالي امكان فيلمبرداري كوتاه مدت و ضبط جملات بر روي عكس را كه بهترين روش براي به خاطر سپردن لحظات و رويدادهاي با اهميت است ، فراهم مي سازند .

 

 

عبور فيلم هاي عكاسي از زير دستگاه هاي اشعه X در ترمينالهاي مسافري معمولا براي عكاسان نگران كننده است، زيرا ممكن است باعث آسيب ديدن فيلم شود. اما دوربين هاي ديجيتالي اين نگراني را برطرف مي- كنند. با اين حال يكي از نكات منفي اين دوربين ها كه كمتر به آن اشاره مي شود، جاگير بودن وسايل جانبي آنها از قبيل كارت هاي حافظه، خواننده كارت ها، كابل ها و باتري هاست. البته با انتخاب دقيق وسايل و برنامه ريزي صحيح درباره وسايل مورد نياز عكاسي در سفر، مي توان آنها را تا حد لزوم كاهش داد. هنگام سوار شدن به هواپيما، قطار، اتوبوش و يا هر وسيله ديگر، حتما دوربين و وسايل جانبي آن را همراه خود ببريد، به اين ترتيب هم از آسيب ديدن يا گم شدن آنها در قسمت بار جلوگيري كرده ايد و هم اگر صحنه يا اتفاق جالبي رخ دهد، آماده ثبت آن خواهيد بود.

 

يك روش مناسب براي برنامه ريزي، مشخص كردن نوع عكس ها، ذخيره سازي و بررسي وسايل مورد نياز است. براي عكاسي، علاوه بر دوربين، باتري و شارژ، داشتن چند كارت حافظه، نگراني از بابت كمبود فضا براي ذخيره عكس ها را از بين مي برد. اگر يك وسيله ذخيره سازي قابل حمل و يا يك كامپيوتر كيفي به همراه داريد، مي توانيد عكس هاي گرفته شده در طول روز را روي آن ذخيره كنيد و يا حتي پس از هر بار عكس انداختن اين كار را انجام دهيد. در غير اين صورت، بايد از كارت هاي حافظه خود به نحو احسن استفاده كنيد و تمامي تصاوير عكاسي شده در طول سفر را در آنها ذخيره كنيد، چون ممكن است يافتن كارت هاي اضافه در نقاط دور افتاده مشكل و قيمت آنها گران باشد. بررسي سريع تصاوير در LCD دوربين مي تواند در تشخيص عكس هاي زائد و جدا كردن آنها كمك كند. البته LCD نمي تواند به تنهايي عاملي تعيين كننده براي نگهداشتن يك تصوير در كارت حافظه دستگاه باشد.

 

مزيت ديگر به همراه داشتن يك وسيله ذخيره سازي قابل حمل و يا كامپيوتر كيفي در سفر، امكان اتصال آن به دستگاه تلويزيون و نمايش عكس ها است. چه براي ديدن اقوام سفر كرده باشيد و چه يك پروژه عكاسي داشته باشيد، يكي از مراسم رايج در آخرين شب اقامت، نمايش عكس هاي گرفته شده در طول سفر است. هر عكاس در طول سفر بايد به خاطر داشته باشد كه همراهان و ميزبانان از ديدن تصاويري كه خود در آن حضور دارند، خوشحال خواهند شد. حتي اگر دليل واقعي سفر شما، عكاسي از طبيعت و شهر و خيابان بوده باشد، حتما تعدادي عكس از همراهان خود بگيريد. اين كار سفر را براي همه پر نشاط خواهد ساخت.

 

اگر تصميم گرفتيد كامپيوتر كيفي خود را به همراه ببريد، دقت كنيد هارد ديسك فضاي كافي براي ذخيره تمام عكس ها را داشته باشد. در ضمن از متناسب بودن آداپتور آن با كارت خوان حافظه اطمينان حاصل كنيد. اگر قصد داريد يك كامپيوتر كيفي جديد خريداري كنيد، بهتر است نوعي را انتخاب كنيد كه داراي يك شيار كارت تو کار متناسب با مدل دوربين عكاسي شما داشته باشد. كامپيوتر كيفي، نه تنها وسيله اي ايده آل براي ذخيره و بررسي عكس ها است، بلكه براي نمايش آنها به دوستان و فاميل نيز مفيد است. در صورت نياز به كامپيوتر كيفي جديد، مدل هاي كوچكتر و سبك تر را كه داراي باتري اضافي هستند، انتخاب كنيد؛ به خصوص اگر قصد انجام سفرهاي هوايي را داريد. كامپيوترهاي كيفي چند رسانه اي با صفحه نمايش 17 اينچي، حجيم و جاگير هستند و معمولا باتري آنها تنها يك تا دو ساعت كار مي كند. اين در حالي است كه كامپيوترهاي كيفي با صفحات نمايش 14 يا 15 اينچي، قابليت هاي چند رسانه اي بالاتري داشت و عمر باتري شان نيز طولاني تر است.

 

صفحات نمايش مستطيلي شكل در كامپيوترهاي كيفي، براي استفاده در هواپيماها مناسب تر از صفحات نمايش مربع شكل هستند، چرا كه جاي كمتري مي گيرند. دسترسي به يك آداپتور برق در هواپيما بسيار مفيد است اما تعداد كمي از هواپيماها داراي چنين پورتي هستند. بهره گيري از كامپيوترهاي كيفي حاوي درايو ضبط كننده CD يا DVD و همچنين وجود چند ديسك خام در طول سفر، امكان تهيه نسخه هاي پشتيبان از عكس هاي گرفته شده را فراهم مي سازد. اين نسخه ها، در صورت خرابي و يا سرقت كامپيوتر، حكم كيميا را پيدا خواهند كرد.

 

به همراه بردن يك كامپيوتر كيفي در سفر، حمل وسايل جانبي آن از جمله باتري اضافه و شارژر و نيز تحمل وزن آنها را الزامي مي كند. اگر از زمره افرادي هستيد كه مي توانند دشواري كار ويرايش اوليه عكس هاي خود را در سفر تحمل كنند، بهتر است دوربين عكاسي ديجيتالي P-2000 شركت Epson را خريداري كنيد. اين دوربين با صفحه نمايش VGA، هارد ديسك 40 گيگابايتي و توانايي ذخيره سازي و نمايش تصاوير، در بين انواع مشابه خود بدون رقيب است. P-2000 داراي فضاي ديسك كافي براي تمامي عكاسان، به استثناي افراد بسيار پركار است و اجازه مي دهد عكس ها را روي صفحه LCD با روشني و وضوح خارق العاده، مشاهده و بررسي كنيد. يك كارت خوان چند قالبي در اين دوربين تعبيه شده كه نه تنها تصاوير را مستقيما به كامپيوتر انتقال مي دهد، بلكه مي تواند مانند يك هارد ديسك عمل كرده و اطلاعات را در خود ذخيره كند. هنگامي كه به ملاقات دوستان و فاميل مي رويد، مي توانيد تصاوير دلخواه خود را در دوربين بارگذاري كرده و آنها را چه توسط دوربين و چه از طريق تلويزيون يا كامپيوتر، نمايش دهيد. مدل P-2000 حتي از قابليت نمايش عكس هاي تهيه شده توسط دوربين هاي ديگر نيز برخوردار است. اين دوربين اگر چه يك iPod  نيست ، اما مي توانيد توسط آن به موسيقي گوش كرده و يا تصاوير ويدئويي را مشاهده كنيد.

 

تنها نقطه ضعف مدل P-2000 ، محدوديت انتقال اسلايد از كامپيوتر به اين دوربين است. اگر به نمايش تصاوير براي دوستان و فاميل بسيار اهميت مي دهيد، به فكر تهيه وسيله اي مبتني بر Windows Portable Media Center مانند YH-999 محصول شركت Samsung  باشيد. اين وسيله كوچك داراي هاردديسك 20 گيگابايتي است و مي تواند به سادگي عكس ها يا تصاوير ويدئويي موجود در كامپيوتر را به نمايش بگذارد. لذت استفاده از آن با نمايش برنامه هاي تلويزيوني ضبط شده نيز دو چندان خواهد شد. متاسفانه اين وسايل داراي كارت خوان نبوده و نمي توانند جايگزين دستگاه هاي ذخيره سازي قابل حمل شوند.

 

پس از آگاهي  از وسايل مورد نياز خود گام بعدي، اطمينان از وجود منبع تغذيه كافي براي آنها است. اگر قصد سفر به خارج از كشور را داريد، بهتر است وسايل شما داراي شارژرهايي با ولتاژ دوگانه باشد. در غير اين صورت، ممكن است قادر به ادامه عكاسي نباشيد و يا مجبور شويد شارژر ديگري براي خود تهيه كنيد. اگر داراي وسايل متنوع با مارك هاي مختلف هستيد، سعي كنيد باتري ها يا شارژرهايتان استاندارد باشد. باتري هاي قابل شارژ AA از نظر اندازه از ساير باتري ها رايج تر است. در صورت وجود وسايلي كه با اين باتري ها كار مي كنند، مي توانيد از يك شارژر مشترك براي آنها استفاده كنيد. البته برخي از وسايل نيز ممكن است به باتري هاي ليتيومي ( معمولي يا قابل شارژ) نياز داشته باشند.

 

حتما باتري هاي ليتيومي اضافه و يا شارژر را همراه خود ببريد، چرا كه اين باتري ها را در مناطق دور افتاده كمتر مي توان يافت. شارژرهاي رايج مانند محصولات شركت Targus كه داراي آداپتورهاي مناسب براي انواع كامپيوترهاي كيفي و PDA ها و تلفن هاي همراه هستند، معمولا از دوربين هاي عكاسي داراي باتري هاي ليتيومي پشنيباني نمي كنند. اغلب دوربين هاي عكاسي ديجيتالي SLR داراي ترمينال هاي تغذيه اضافه هستند كه امكان استفاده از باتري هاي AA را به جاي ( و يا به همراه ) باتري هاي اصلي فراهم مي آورند. اين وسايل بار شما را سنگين تر خواهند كرد، اما هنگام نياز، داشتن آنها خستگي حاصل از اين بار اضافه را از تن به در مي كند.

 

يكي از دردسرهاي استفاده از دوربين عكاسي ديجيتالي در سفر، حمل انبوهي از شارژرها و كابل ها است. در اين قبيل موارد ، اشتباه در اتصال شارژرها به وسايل مربوطه، به آساني روي مي دهد و به همين دليل نوشتن نام هر وسيله روي شارژر مربوطه روش مناسبي براي اجتناب از اين اشتباه است. بستن سيم به دور شارژرها و قرار دادن آنها در يك كيسه پلاستيكي، روش خوبي براي حمل آنهاست. بدنه شارژرها برخلاف دوربين هاي عكاسي، محكم بوده و اگر در بسته بندي ‌آنها كمي دقت شود، مي توان آنها را به قسمت بار سپرد.

 

پس از آماده كردن تجهيزات و سر و سامان دادن به امور، براي اطمينان از وجود تمامي وسايل مورد نياز و آگاهي از محل آنها، دست به يك سفر كوتاه آزمايشي بزنيد. اگر دوربين عكاسي خود را به تازگي خريداري كرده- ايد، حتما آن را به طور كامل امتحان كنيد. اين كار شامل انتقال محتواي حافظه، نمايش و چاپ تصاوير براي اطمينان از صحت آنهاست.

جهانگرداني هستند كه در سفرهاي دور دست كه شايد يك بار بيشتر در طول زندگي پيش نيايد، دوربيني را به همراه مي برند كه تا به حال از آن استفاده نكرده و يا حتي آن را به دست نگرفته اند. به هر حال مي توان گفت كه قبل از سفر، بهترين زمان براي تمرين و استفاده از ويژگي هاي دوربين عكاسي است.

 

حتي به رغم تمرين، عده كمي مي توانند تمامي قابليت ها و عملكردهاي بخشهاي متفاوت دوربين هاي عكاسي و يا وسايل ديجيتالي ديگر را به خاطر بسپارند. هيچ چيز ناراحت كننده تر از اين نيست كه در هنگام بيشترين نياز، نتوانيد از ويژگي كوچك اما با اهميتي مانند تايمر خودكار، استفاده كنيد . به همراه بردن كتابچه- هاي راهنما نيز عملا زحمتي مضاعف است. امروزه اغلب شركت ها، كتابچه هاي راهنماي وسايل را به صورت فايل- هاي PDF در اينترنت قرار مي دهند. اگر كامپيوتر كيفي تان را با خود نمي بريد، حداقل مي توانيد CD فايل ها را لابه لاي وسايلتان جاي دهيد تا در صورت لزوم، آنها را در كامپيوتري در مقصد، مرور كنيد. به همراه داشتن آدرس وب سايت توليدكنندگان نيز براي دسترسي سريع به آنها از طريق كافي نت ها، خالي از فايده نيست. با اين همه اگر امكان دسترسي به گزينه هاي بالا وجود ندارد، بردن كتابچه راهنما، بهتر از ناتواني در استفاده از تمامي ويژگي هاي دوربين عكاسي است.

 

در نهايت، به خاطر داشته باشيد كه حتي اگر صرفا به قصد عكاسي سفر كرده ايد، عكاسي را براي لذت آن انجام دهيد و اگر عكسي را از دست داديد و يا وسيله اي خراب شد، ناراحت و غمگين نشويد. بايد دانست كه با وجود تمامي برنامه ريزي هاي دقيق، مشكلات اجتناب ناپذير هستند. اما با گذشت زمان متوجه خواهيد شد كه استفاده از دوربين ديجيتالي در سفر، چه لحظات و خاطرات شيريني براي شما، خانواده و دوستانتان به ارمغان خواهد آورد.

منبع : ماهنامه آموزشي ، پژوهشي و اطلاع رساني وب

 

افزودن نظرکد امنیتی
بازنشانی

آخزین آثار ارسالی کاربران