به یاد پیمان ابدی افتتاح اولین نمایشگاه عکس اکشن ایران مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
میانگین امتیار کاربران: / 3
ضعیفعالی 

مازیار فرزانه نخستین نمایشگاه عکس از صحنه‌های اکشن و بدلکاری مرحوم پیمان ابدی را با عنوان «قاب ابدی» عصر روز گذشته در تالار تابستان خانه هنرمندان ایران افتتاح کرد.

به گزارش روابط عمومی نمایشگاه عکس «قاب ابدی»، نمایشگاه «قاب ابدی» شامل عکس های مازیار فرزانه از زنده‌یاد «پیمان ابدی» در صحنه‌های اکشن و بدلکاری فیلم هایش است و برگزار کنندگان این نمایشگاه که مقارن با اولین سالگرد این هنرمند جوان با حمایت شرکت فرهنگی ورزشی سایپا برپاشده است برنامه را با مراسمی در تالار بتهوون خانه هنرمندان افتتاح کردند.
در این مراسم پس از قرائت قرآن و پخش کلیپ کوتاهی از تصاویر پیمان ابدی، ارشا اقدسی، سرپرست گروه بدلکاری ۱۳ و از شاگردان پیمان ابدی در سخنانی با اشاره به اینکه نمایشگاه‌هایی مثل این، زحمات فعالان این عرصه را به تصویر می کشد، گفت: با وجود اینکه بدلکاران هیچ وقت نیازی به یاد آوری مردم ندارند اما یک عکس بهانه‌ای است که مردم از آنها یاد کنند و بدانند که بدلکاران چقدر زحمت می‌کشند.

وی بیان داشت: همیشه اولین قدم‌ها سخت است و مشکلاتی در پی دارد و فرزانه قدم‌های اول را در این راه برداشت و این اولین نمایشگاه در راه عکاسی از صحنه‌های اکشن است که بزرگ‌ترین خدمتی است که او آن را انجام داده است.

در ادامه مراسم افتتاحیه این نمایشگاه عکس، محمد صالح حجت‌الاسلامی، روزنامه‌نگار و یکی از دوستان پیمان ابدی در سخنانی گفت: بنای برنامه بر این بود که در خدمت اهالی سینما و تلویزیون باشیم، متاسفانه اتفاقاتی که در حال افتادن هست مثل جلسه شورای عالی تهیه‌کنندگان و یا حضور در صحنه فیلم‌ها و سریال‌های در دست تولید باعث شد که دوستان ما نتوانند در این برنامه شرکت کنند.

وی ضمن تشکر از باشگاه فرهنگی ورزشی سایپا که در برپایی این نمایشگاه سهمی به سزا داشته است، بیان داشت: به هر حال لزوم دیده‌شدن عکس‌های پشت صحنه فیلم اکشن بر کسی پوشیده نیست. اما جای تعجب دارد که علیرغم گذشت این همه سال از فعالیت سینما و حضور عکاسان در این عرصه امروز شاهد برگزاری اولین نمایشگاه از این دست هستیم.

حجت‌الاسلامی تاکید کرد: من معتقدم که حضور پیمان ابدی، نقطه عطفی در عرصه بدلکاری، فعالیت های بدلکاری و اکشن بود که حضور این عزیز تبعات بسیار خوبی را در سینمای ایران داشت.

وی با تاکید بر اینکه می‌توان پیمان ابدی را پدر بدلکاری نوین سینمای ایران نامید، اظهار داشت: این لقب واقعاً برازنده وی بود به دلیل اینکه با فعالیت‌های بسیار جذاب و دیدنی که انجام داد و سینمای ما را دیدنی تر و جذاب تر کرد و همزمان با این فعالیت‌ها، اقدام به تربیت نیرو کرد و به این شکل یک میراث هنری هم برای ما به جا گذاشت به طوری که هم اکنون شاهد فعالیت چند گروه از شاگردان پیمان ابدی هستیم.

وی که در برگزاری این نمایشگاه هم به مازیار فرزانه یاری رسانده بود، ادامه داد: بدیهی بود که ما قبل از حضور پیمان ابدی نمی‌توانستیم عکاسی اکشن به این معنا داشته باشیم چون اصولاً اکشن حرفه‌ای در ایران وجود نداشت؛ اما در کنار پیمان ابدی شاهد ظهور یک عکاس جوان و شجاع بودیم که با این بدلکار همراه شد و عکاسی کرد و پنجره ای جدید از سینما را به روی مخاطب گشود.

وی با بیان اینکه این اتفاق هم یکی از ثمرات حضور پیمان ابدی در ایران است، گفت: من از قول این عکاس و گروه های بدلکاری، از پشت این تریبون از همه گروه‌های فیلم سازی خواهش می‌کنم که عکاسی اکشن را در کنار کار خودشان به خوبی بپذیرند و عکاسان فیلم هم این فرصت را به عکاس اکشن بدهند تا در مقاطع خاصی که در تولید یک فیلم حضور پیدا می‌کنند، بتواند با فراغ بال و دست باز به عکاسی بپردازد.

این روزنامه نگار با تاکید بر این که کار عکاسی اکشن با عکاسی‌های دیگر متفاوت است، تصریح کرد: عکاسی فیلم و عکاسی اکشن مکمل هم هستند و با توجه به اینکه کار متفاوتی دارند رقیب هم نیستند و امیدوارم که این فضا باز شود تا ما ضمن اینکه سینمای دیدنی‌تری داریم، عکس‌های جذاب‌تری نیز داشته باشیم.

وی که تاکنون دبیری چندین مسابقه عکاسی را به عهده داشته، با بیان این که ما به بهانه‌ای نمایشگاه به این ایده رسیدیم که بتوانیم هر ساله جشنواره عکس و فیلم پشت صحنه را در کشور داشته باشیم، افزود: از آقای سجادپور قول حمایت و مساعدت برای برگزاری این جشنواره را گرفتیم و بر همین اساس این وعده را به تمام گروه‌های فیلمسازی و عکاسان محترم فیلم می‌دهم که از همین امروز کارهای دبیرخانه جشنواره فیلم و عکس پشت صحنه فیلم شروع به کار خواهد کرد.

پس از ایراد این سخنرانی‌ها، نمایشگاه عکس «قاب ابدی» آغاز به کار کرد.

اعضای گروه بدلکاری ۱۳ و خیبر و برخی از اعضای گروه «ابدی»، مادر و خواهر پیمان ابدی، علی اردستانی تهیه کننده و هنرمندانی چون مهوش وقاری، محسن قاضی میرسعید و مهدی میامی از جمله حاضران در این نمایشگاه بودند.

منبع:زوم نیوز

 

افزودن نظرکد امنیتی
بازنشانی

آخزین آثار ارسالی کاربران